Łydka Grubasa

Znakiem rozpoznawczym Łydki Grubasa jest żonglerka tak słowna, jak i muzyczna – po przaśnych, melodyjnych „Bąż Woa” i „Perpetuum Debile” czekamy na kolenjy krążek. Choć twórczość olsztyńskiej grupy wydaje się równie barwna i kręta, co brzegi mazurskich jezior, to jej stanowisko wobec muzycznej branży jest proste, niczym autostrada A2 ze Świecka do Warszawy.

KZ: Zanim pojawiła się Łydka Grubasa, wcześniej funkcjonowaliście w innych grupach; Projekt X oraz Respite. Jak to się stało, że z mocnego metalu przerzuciliście się na bliżej niezidentyfikowane, choć zdecydowanie łagodniejsze i mniej poważne granie z Łydką?Hipis : Zadecydowały głównie czynniki personalne. Czterech muzyków, którzy przez te grupy się przewijali, wyemigrowało za chlebem . Siłą rzeczy kapele przez te przetasowania miewały srogie przestoje. Łydka ostała się na placu boju jako jedyna siła zdolna te zawirowania przetrwać. Poza tym, Łydka Grubasa chyba najlepiej godzi nasze wizje muzyczne i odpowiada wszystkim. Poza tym jest najweselsza. Czasem naturalnie przemycamy mocniejsze tony z przeszłości do dzisiejszego grania, mam nadzieję, że to słychać, że nie jesteśmy wyłącznie popowo-szyderczym bandem, że mocne riffy dobitnie mówią o nas, jako o szczerych rockowcach i metalowcach.

KZ: Określacie się mianem amatorów dlaczego ?
Hipis: Grać porządnie, a grać zawodowo to 2 różne rzeczy. Bo zawodowcem jest John Petrucci, on wychodzi i robi show, nigdy nie zawodzi, płyty nagrywa na kosmicznym poziomie nieosiągalnym dla przeciętnego człowieka, który chodzi do pracy i co jakiś czas daje koncert. My jesteśmy amatorami, bo nie żyjemy z tej muzyki, a muzyka to jest nasze hobby, które staramy się wykonywać dobrze, najlepiej potrafimy.

KZ: Jakie kapele robią na was wrażenie, jeśli chodzi o polskie podwórko ??
Hipis: Tutaj wchodzimy w sferę gustu,każdy lubi coś innego. Na pewno kapitalnym zespołem jest zespół Coma też stare legendy w stylu Kult,Perfect,Luxtorpeda.
Rudy: Acid Drinkers to jest klasa !!!
Hipis: A jeśli chodzi o jakieś nowości to Division By Zero to jest ostatnie moje odkrycie,które powaliło mnie na kolana.Mało znany zespół, który wykonuje kawał dobrej roboty. Ich płytę „Independent Harmony” kosmos. Dobrze zapowiadał się Brown, trochę było tych zespołów. Scena rockowa ma się dobrze, poziom bardzo mocno rośnie nam w kraju i nawet w mało znanej knajpie możesz znaleźć prawdziwe perełki, które dają prawdziwe show.

2
KZ: A macie jeszcze tremę ??
Hipis : Trema zawsze jest, zawsze jest ten 1 moment kiedy się wychodzi do ludzi i stresik Cię dopadł. Gramy 1 potem 2 numer i jest dobry odbiór ze strony publiki i to wszystko zaczyna puszczać. Już jest po problemie, pełen luz. Najgorsze jest to jak wychodzi się z energią, z powerem a tu nagle nic, ludzie się odwracają, pojedyncze brawka i nie wiadomo co zrobić. Takie koncerty też się zdarzały,ale na szczęście te koncerty są w zdecydowanej mniejszości, co nas cieszy.
Carlos: Wiadomo początki były trudne, zresztą nie każdy rozumiał naszą twórczość (śmiech), to nie jest muza do końca zdefiniowana. To nie jest ani rock,ani metal ani punk. A ludzie jednak chcą czegoś konkretnego. Przychodzą na koncert kapeli metalowej i wiedzą czego się spodziewać ,a w naszym przypadku o to trudno.

KZ: Najlepszy Wasz koncert to ???
Rudy: Ostatnio graliśmy w Nowym mieście Lubawskim i mieliśmy zrobione super odsłuchy, to było coś, od strony technicznej. Pełna profeska, tutaj Hipis może się wypowiedzieć on widzi publikę.
Hipis: Było kilka takich koncertów,zawsze pamięta się te najświeższe. Na naszym podwórku w Andergrancie udało się nam dorobić świetnej publiki, chętnej i gotowej zawsze do zabawy. W zasadzie każdy koncert jest dla nas szczególny, kiedy jest energia , ludzie się bawią i to nas cieszy.

KZ: A jak idą przygotowania do kolejnej płyty
Hipis: Powolutku, w tym roku może być słabo z jej wydaniem. Oczywiście wszystko jest możliwe,ale realnie podchodząc do tematu wiosna 2016 to jest dobry czas. Zresztą nie chcemy robić nic na siłę, wolimy posiedzieć dłużej zrobić te 12, 13 numerów z których będziemy zadowoleni. W zasadzie pół płyty jest gotowe.
Zigggy: Na tą chwilę mamy 3 gotowe numery. Ludzie domagali się wesołej płyty, więc próbowaliśmy pisać i tworzyć radosne piosenki, a wychodzi to dosyć metalowo, psychodelicznie i wychodzi z nas ta metalowa dusza,która od zawsze w nas siedzi. Gdzie nas to zaprowadzi ??? Nie wiemy, ale na razie wszystko się rodzi na próbach o zobaczymy jak to się ułoży. Np. „Parówa” to numer Długiego, któregoś razu na próbie pokazał nam go, my zaczęliśmy grać i gotowe. Przysłowiowo „zażarło”
Długi : Możliwe ,że na jesieni pojawimy się w studio,ale co czas pokaże, zobaczymy ???

KZ: A jakie macie muzyczne marzenia ???
Hipis : Woodstock , duża scena to jest. Chcielibyśmy tam zagrać, to jest jedyna scena alternatywna w kraju godna uwagi.. Nie jesteśmy zespołem, który będzie gościł w radiu,a tam warto się pokazać. Koncert przed tak dużą publiką to jest to.
Długi: Życie z muzyki to też byłoby fajne osiągnięcie, utrzymać się z Łydkowej twórczości.

KZ: Na zakończenie macie może jakieś rady dla młodych kapel ???
Rudy: Ludzie, bawcie się po prostu. Bierzcie tą muzykę, która Wam się najbardziej podoba i dobrze się przy niej bawicie.
Hipis:To co robicie, róbcie to szczerze, jeśli będziecie kopiować to róbcie to z głową. Zawsze starajcie się przekazać coś ludziom, którzy Was słuchają. Nie grajcie rock n rolla, to bagno (śmiech) , a tak na serio to grajcie tak by była z tego przyjemność to po pierwsze. Po drugie, starajcie się robić to dobrze i po trzecie, trzeba mieć na siebie jakiś pomysł, nie powielać ,a robić swoje. Autentyczność popłaca

KZ: Dziękuję chłopaki i powodzenia
ŁG: Dziękować wielce

łg 214

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wywiady i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s